Program at a glance

TIME

MON JULY 16
TOURS

TUE JULY 17

WED JULY 18
SOCIETY SESSIONS

THURS JULY 19
SOCIETY SESSIONS

 

 

Registration
Arts building

Registration
Agriculture building

Registration
Agriculture  building

AM

 

 

Tour: Potash mine
7 am-1.30 pm

 

Pickup:
7.00 am Parktown hotel,
7.15 am Agriculture Building

PLENARY SESSION
ADAPTING CROPS TO CHANGE
8.35-12.00 pm  Neatby-Timlin lecture theatre (Arts 241)

8.35 am Opening remarks

9.00- 9.45 am  Thomas Sinclair

9.45-10.30 am  Ron DePauw

CSA

8.00-10 am
Agric 2E25
Session B1
CSA & Student Competition

CSHS

8.15-10 am
Agric 1E85
Session C1
CSHS & Student Competition

CSA

8.30-10.15 am
Agric 1E85
Session D1
CSA

CSHS / NAFEX

8.30-10.15 am
Agric 2E25
Session E1
CSHS

 

BREAK

10.30-10.50 am

10.00-10.30 am

10.15-10.30 am

 

10.50-12.00 pm

10.50-11.35 am  Henry Janzen

11.35-12.00 pm  Panel & open questions

10.30-12.00 pm  Agric 1E85
Session B2
CSA Student Competition

10.30-12.30
Agric 2E25
C2: CSHS Mini-symposium
Biocontrol

K. Bailey;
M. Gruber; K.Fry; Tanino/ Waterer

10.30-12.00 pm
Agric 1E85
Session D1
CSA

10.30-12 pm
CSHS

Agric 2E25
Session E2-A

Agric 1E80
Session E2-B

LUNCH

 

Lunch (Marquis Hall)

Society AGM  Lunch
CSA in Agric 1E85, CSHS in 1E80

END
On your own

Marquis Hall

PM

Campus Tour A:
 Canadian Light Source, Agric. Greenhouses, Horticulture

Tour B:  Grains Lab, AAFC oilseeds, U of S Kernen farm

Tour C:  Phytotron, PBI-NRC, Plant Gene Resources AAFC

Pickup:
1.30 pm Parktown hotel,
1.45 pm Agriculture Building

CSA Executive
4D27 Agric
7-8.30 pm

SYMPOSIUM: TECHNOLOGY  TRANSFER for the 21st CENTURY
1:15 pm – 5:30 pm  Neatby-Timlin lecture theatre (Arts 241)

1.15 - 2.00  pm  Peter Gredig
2.00 - 2.45  pm  Jay Whetter

1.30- 3.00 pm
Agric 2E25
Session B3
CSA Borlaug Symposium

B. Fowler
C. Pozniak
R. Furbank

 

 

 

CSHS/NAFEX

1.30-3 pm
Agric 2E25
Session E2-A

Agric 1E80
Session E2-B

BREAK

2.45- 3 pm

3.00 – 3.30 pm

 

 

 

Tech Transfer:  Crop applications
Arts 217

3-3.30 pm
T. Beach

3.30-4 pm
S. Fabijanski

4-4.30 pm
J. Grushcow

4.30-5 pm
M. Stypa

Tech transfer:
Getting the message out
Neatby-Timlin
theatre

3-3.30 pm
D.Myers

3.30-4 pm
B. Barker

4-4.30 pm
G.Lafond

4.30-5 pm
S.Phelps

5-5.30 pm
R. Saik

3.30-4.30 pm
Agric 2E25
Session B3
CSA Borlaug Symposium

 

3.30-3.50 pm
S.Schwartz

3.50-4.10 pm
P.Miller

4.10-4.30 pm
A.Nelson

3.30-5.00 pm
Agric 1E80
Session C3: CSHS Mini-symposium
Northern Greenhouse

3.30-4 pm
R.Soolanaya-kanahally

4-4.30 pm
N.Savidov

4.30-5 pm
J.Zhang

 

CSHS/
NAFEX
3.15-4.45 pm

Agric 2E25
Session E2
combined

4:30-6.00 pm

Registration
 &
RECEPTION
4.30-7pm
Wine & cheese

Geology building

Poster Session cash bar
Agriculture Atrium

Poster Session cash bar

 

5.30-9 pm
NAFEX Banquet at Western Development Museum

 

AIC AGM 5.30-7.00 pm 2C71 Agriculture, everyone welcome

 Student BBQ 6.30pm – late
at Louis’ (on campus)

 

BANQUET (Marquis Hall)
7 pm to 9 pm

Dinner

On your own

On your own